En eski Selfie!

En eski Selfie!
10 Ocak 2017 Retrozade

İşte size Instagram’da olmayan bir filtre: 19.yy ortalarından gümüş baskı daguerreotype! Dünyadaki ilk selfie olduğu düşünülen bu fotoğrafı çekerken Robert Cornelius’un tercihi olan baskı tekniği.

Robert Cornelius’un Ekim 1839‘da ailesinin Philadelphia’daki lamba dükkanının arka bahçesinde çektiği selfie (özçekim), şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski kişisel portre fotoğrafı yani nam-ı değer ‘selfie’ sayılmakta, tabii daha eskisi ortaya çıkana kadar.

Şimdilerde saniyede onlarca selfie çekebilen bizler için, Robert Cornelius’un bu kişisel portre çekimi için ortalama 10 dakika aynı pozda beklemiş olması gerektiğini bilmek oldukça garip!

Yakın tarihlerden ortaya çıkan diğer fotoğraflara kıyasla Cornelius’un kişisel portresi ciddiyetten oldukça uzak. Karenin ortasından hafif yana doğru kaymış bir yerleştirme, taranmamış dağınık saçlar ve birkaç günlük sakal… Bu görüntüsüyle hipster akımını da başlatmaya kararlı görünüyor! 🙂

Fotoğrafın arkasına düşülen notta “Çekilen ilk ışık fotoğrafı” yazılı.

Cornelius bu fotoğraftan sonra Amerika’daki ilklerden sayılabilecek bir fotoğraf dükkanı açıyor fakat daha sonra aile işini devam ettirmek için bu sevdadan vazgeçiyor.

Bu fotoğraf ortaya çıkmadan önce, ortaya atılan (*) en eski selfie ise 1900‘lü yıllardan 4×5 cam negatif kullanarak Kodak Brownie ile çekilen bu kare:

Bir diğeri, 13 yaşındaki Rus Düşesi Anastasia Nikolaevna tarafından 1914‘te bir arkadaşına gönderilmek üzere çekilen bu kareye eklenen notta “Bu kendi fotoğrafımı aynanın karşısında çektim, ellerim titrediği için oldukça zor oldu.” yazılı:

Artık ilk selfie için biraz geç olsa da, en güzel selfieyi vintage kameralarla en iyi ben çekerim diyenler buraya buyursun!

Kaynakça:
huffingtonpost.com
businessinsider.com
loc.gov

Comments (0)

Leave a reply