Oscar ödülleri öncesi zamanda yolculuk

Oscar ödülleri öncesi zamanda yolculuk
2 Şubat 2017 Retrozade

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlanan Akademi Ödülleri bu sene de gündemimize oturdu bile. Ödüle neden Oscar dendiğini tam bilinmemekle birlikte hakkında pek çok söylenti mevcut ama Oscar isminin 1939 yılından itibaren resmi olarak kullanılmaya başlandığı bir gerçek.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer’ın sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil ediyor. George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı!

Oscar’ı alırsanız aklınızda bulunsun; her oyuncunun sahip olmak için çıldırdığı Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamıyor. Eğer ödülden illa da kurtulmak isterseniz Akademi’ye 1 dolar karşılığında satabilirsiniz.

26 Şubat’ta 89. Oscar ödülleri yeni sahiplerini bulmadan, zamanda küçük bir gezintiye çıkıp, Grace Kelly’den Audrey Hepburn’e zamanın kırmızı halısında boy göstermiş unutulmaz yıldızların büyüsüne bir kez daha kapılıyoruz.

İyi seyirler!


Kaynakça:
tr.wikipedia.org
elle.com
harpersbazaar.com

Comments (0)

Leave a reply